Alpe Adria na kole

Vyberte si termín zájezdu a ubytování

Tento zájezd je vyprodaný!

- na kole ze Salzburgu až k Jadranu

- jízda snů po cyklostezce Alpe Adria

- parádních 420 km a nejvyšší bod 1 200 m.n.m.

Možná vás to už taky někdy napadlo: co takhle dojet k moři na kole? Pokud jde o Jaderské moře, tak cest je mnoho, nyní však mezi nimi jedna vyniká. Dálková cyklostezka Alpe Adria Radweg, spojující Salzburg s italským letoviskem Grado, umožňuje splnit si sen bez obav z automobilového provozu a s nádhernými scenériemi v okolí. Snad to můžeme přičíst na vrub „kulturním rozdílům“. Zatímco na rakouském území byly cyklostezky na lince ze Salzburgu k italské hranici zprovozněny už dávno, na italském území taková cyklostezka přijatelné kvality dlouho chyběla.

Itinerář + mapka

Prohlédněte si detailní program zájezdu

Zobrazit

Program zájezdu

1. den:  V 7,00 (ráno :-))odjezd z Prahy Č. Budějivice do Salzburgu. Odpoledne prohlídka Mozartova města a k večeru přesun do kempu.

2. den: KOLO - 65km - (mapka - klikni) Od startu v Salzburgu budete prvních 120 kilometrů převážně stoupat, ačkoli dlouho jde o téměř neznatelný sklon. Po 35 kilometrech vystřídá široké údolí Salzachu (Salice) úzká průrva, přijde prvních pár krátkých stoupání a taky delší úsek po silnici – jinudy to přes Pass Lueg (552 m) nejde. Kemp Sonnenterrassen Camping u vesnice St. Veit im Pongau.

3. den: KOLO - 70 km - (mapka - klikni) Z Bad Gasteinu zbývá pár kilometrů k železniční stanici Böckstein, kde naložíte sebe i kola na vlak a ten vás proveze 8 370 metrů dlouhým tunelem skrze hlavní alpský hřeben „na druhou stranu“, tedy do korutanské obce Mallnitz. V letní sezoně tu soupravy pendlují takřka nepřetržitě, dlouho zdržet byste se neměli. V Böcksteinu jste dosáhli nejvyššího bodu celé trasy (1 200 m). Kemp u vesnice Kolbnitz na levem břehu řeky Moll. Campanula Camping - český kemp :) 

4. den: KOLO  - 67km - (mapka - klikni) Druhý hlavní úsek Cyklotrasy Alpe Adria vede napříč Korutany k italské hranici. Celých 90 kilometrů, až do Villachu, pojedete skoro pořád s kopce a hned na začátku, v 10kilometrovém úseku mezi obcemi Mallnitz a Obervellachem, vás čeká nevýraznější klesání celé trasy. Tady se sice jede po silnici, ale asi vám to nebude moc vadit. Jen zkuste odolat pokušení v krásných serpentinách automobily předjíždět... Do Kemp Gerli v blízkostim centra Villachu. 

5. den:  KOLO  cca 100km - (mapka - klikni) Za Villachem se hlavní cyklotrasa začíná zvedat, byť mírněji. Na dvaceti kilometrech k italské hranici (přechod Thörl-Maglern/Tarvisio) musíte vystoupat 200 metrů a prvních deset kilometrů na italském území ještě nepatrně stoupáte, ale dosáhnout rozvodí v obci Camporosso (820 m) nevyžaduje žádných velkých útrap. V Camporossu totiž Alpe Adria najíždí na těleso zrušené železniční tratě, které tu říkají Pontebbana. Následujících 40 kilometrů budete pořád klesat a prakticky stále stejným sklonem. Perfektní asfalt, nalajnovaná cyklostezka, desítky tunelů a viaduktů... Jestli existuje cyklistický ráj, tak na Pontebbaně ho máte. Kemp u jezera Cavazzo: Camping lago 3 comuni 

 6. den:  KOLO  cca 103km - (mapka - klikni) Cestou do Udine se ale určitě nevyhněte nádherné středověké vesnici Venzone a doporučujeme vyjet i pár desítek metrů vzhůru do Gemony del Friuli. Město je plné připomínek katastrofálního zemětřesení v roce 1976. Stotisícové Udine již leží v rovině a je vhodné věnovat zpomalenou jízdu na jeho prohlídku. A pak už zbývá jen posledních 55 kilometrů k moři - jsou rovné jak stůl, vedou mezi často lány kukuřice a mohou být nesnesitelně horké. Cestou se zastavte také v Palmanově, ideálním renesančním městě postaveném na půdorysu devíticípé hvězdy, a také ve slavné bazilice v Aquilei s mimořádnými mozaikami. To už cyklostezka zase vede po tělese bývalé železnice. Pak začnete cítit mořský vzduch, za chvíli najedete na hráz přetínající lagunu... a pak konečně uvidíte Grado. CÍL! Nocleh v kempu Villaggio Turistico Europa

7. den: KOLO podél vody nebo následné celodenní koupání či jiná aktivita a večer odjezd do Prahy.

8. den: příjezd do Prahy v brzkých ranních hodinách.

 

Náročnost

Lehká až pohodová. Alpe Adria totiž vede nenáročným terénem podél řek, malebnými údolími či mírným stoupáním, kterým překonáme alpské hřebeny. 

Alpe Adria Radweg (italsky Ciclovia Alpe Adria) je z valné většiny skutečnou cyklostezkou, tedy komunikací vyhrazenou pouze pro cyklisty, bez automobilového provozu. Pokud se místy octnete na „normální“ silnici, tak jde o krátké úseky vesměs se slabým provozem, nejčastěji ve městech. Nepočítejte ale jen s nenáročným šlapáním typu Dunajské cyklostezky – přece jen musíte překonat dva hřebeny Alp včetně toho hlavního.

Kola

Doporučujeme horské nebo trekové kolo. Většinou na vás čeká asfalt, ale občas i šotolina, kterou ale silnička taky zvládne. Extrem Tour nezajišťuje náhradní díly ani servis kol (sami máme málo). Nutné vybavení je: náhradní duše, lepení a pumpička. Neztratí se ani náhradní dráty a základní klíče. Určitě užijete zámek na kola a zadní svítilnu (blikačku). Dnes už klasickým vybavením, kromě cyklo-lahve, je i cyklistická přilba – náhoda je blbec!

Doprava

Mikrobusem se speciálním cyklistickým vlekem. Doporučujeme velké tašky nebo výjimečně batohy.

Ubytování

6x pod vlastním stanem v kemech. 

Strava

Nabízíme 5x večeři. Jinak jsou k dispozici PB vařiče – je jich dostatek, rychlovarné konvice, stolky, židličky a kanystry na pitnou vodu. Pivo je až do vyčerpání zásob za Kč.

Program

1. den:  V 7,00 (ráno :-))odjezd z Prahy Č. Budějivice do Salzburgu. Odpoledne prohlídka Mozartova města a k večeru přesun do kempu.

2. den: KOLO - 65km - Od startu v Salzburgu budete prvních 120 kilometrů převážně stoupat, ačkoli dlouho jde o téměř neznatelný sklon. Po 35 kilometrech vystřídá široké údolí Salzachu (Salice) úzká průrva, přijde prvních pár krátkých stoupání a taky delší úsek po silnici – jinudy to přes Pass Lueg (552 m) nejde. Kemp Sonnenterrassen Camping u vesnice St. Veit im Pongau.

3. den: KOLO - 70 km - Z Bad Gasteinu zbývá pár kilometrů k železniční stanici Böckstein, kde naložíte sebe i kola na vlak a ten vás proveze 8 370 metrů dlouhým tunelem skrze hlavní alpský hřeben „na druhou stranu“, tedy do korutanské obce Mallnitz. V letní sezoně tu soupravy pendlují takřka nepřetržitě, dlouho zdržet byste se neměli. V Böcksteinu jste dosáhli nejvyššího bodu celé trasy (1 200 m). Kemp u vesnice Kolbnitz na levem břehu řeky Moll. Campanula Camping - český kemp :) 

4. den: KOLO  - 67km - Druhý hlavní úsek Cyklotrasy Alpe Adria vede napříč Korutany k italské hranici. Celých 90 kilometrů, až do Villachu, pojedete skoro pořád s kopce a hned na začátku, v 10kilometrovém úseku mezi obcemi Mallnitz a Obervellachem, vás čeká nevýraznější klesání celé trasy. Tady se sice jede po silnici, ale asi vám to nebude moc vadit. Jen zkuste odolat pokušení v krásných serpentinách automobily předjíždět... Do Kemp Seehofv blízkostim centra Villachu. 

5. den:  KOLO  cca 100km - Za Villachem se hlavní cyklotrasa začíná zvedat, byť mírněji. Na dvaceti kilometrech k italské hranici (přechod Thörl-Maglern/Tarvisio) musíte vystoupat 200 metrů a prvních deset kilometrů na italském území ještě nepatrně stoupáte, ale dosáhnout rozvodí v obci Camporosso (820 m) nevyžaduje žádných velkých útrap. V Camporossu totiž Alpe Adria najíždí na těleso zrušené železniční tratě, které tu říkají Pontebbana. Následujících 40 kilometrů budete pořád klesat a prakticky stále stejným sklonem. Perfektní asfalt, nalajnovaná cyklostezka, desítky tunelů a viaduktů... Jestli existuje cyklistický ráj, tak na Pontebbaně ho máte. Kemp u jezera Cavazzo: Camping lago 3 comuni 

6. den:  KOLO  cca 103km - Cestou do Udine se ale určitě nevyhněte nádherné středověké vesnici Venzone a doporučujeme vyjet i pár desítek metrů vzhůru do Gemony del Friuli. Město je plné připomínek katastrofálního zemětřesení v roce 1976. Stotisícové Udine již leží v rovině a je vhodné věnovat zpomalenou jízdu na jeho prohlídku. A pak už zbývá jen posledních 55 kilometrů k moři - jsou rovné jak stůl, vedou mezi často lány kukuřice a mohou být nesnesitelně horké. Cestou se zastavte také v Palmanově, ideálním renesančním městě postaveném na půdorysu devíticípé hvězdy, a také ve slavné bazilice v Aquilei s mimořádnými mozaikami. To už cyklostezka zase vede po tělese bývalé železnice. Pak začnete cítit mořský vzduch, za chvíli najedete na hráz přetínající lagunu... a pak konečně uvidíte Grado. CÍL! Nocleh v kempu Villaggio Turistico Europa

7. den: KOLO nebo následné celodenní koupání či jiná aktivita a večer odjezd do Prahy.        

8. den: příjezd do Prahy v brzkých ranních hodinách.

Odjezd

21.6.21  (pondělí) v 7,00 z Prahy od stanice metra B – Radlická, ul. Kutvirtova. Nakládání kol od 6,15.

NÁSTUPNÍ MÍSTA: Možnost nástupu po trase Praha – Dolní Dvořiště

Příjezd

28.6.21 (pondělí) v brzkých ranních hodinách.

Cena obsahuje

Veškerá doprava osob a kol, 6x nocleh pod vlastním stanem v kempu, 5x večeře, pojištění proti úpadku CK, dálniční a jiné poplatky, vedoucí zájezdu, informační a mapové materiály. K dispozici jsou PB vařiče, rychlovarné konvice, židličky, stolky.

Cena neobsahuje

Snídaně, vstupy, vinárny a cestovní pojištění, které vám rádi zařídíme za 490,-Kč = balíček pojištění včetně storna zájezdu.

Covid19 pojištění pro případ karantény a přerušení zájezdu je možno ještě přiobjednat k balíčku za 250,-Kč/os. (nelze samostatně).

Tento zájezd je vyprodaný!

Zeptejte se

Máte k tomuto zájezdu nějaký dotaz? Napište nám! (anebo nám zavolejte na 731 018 159)

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním os. údajů, které budou použity výhradně pro zpracování poptávky. Poté budou údaje nenávratně smazány.